Bilinçli Tüketici Olmak

Neden Aracısız Doğal Ürün?

Artık pek çoğumuz, endüstriyel gıda sektörünün bize sunduğu ürünlerin biz insanlar ve gezegenimiz üzerindeki olumsuz etkileri konusunda yeterince bilgiye ve sezgiye sahibiz. Bu konuda bir değişim istiyorsak, örgütlü çözümler üretmek yolunda bilinçli tercihlerimizi hayata geçirmemiz gerekir.

Yediklerimizle ilgili bilinçli tercihler yaparak:

 • Besleyicilik ve şifa değeri yüksek doğal gıdalarla sağlıklı ve dengeli beslenebilir,
 • Besinlerin üretimi ve kullanımı arasındaki aracılık aşamalarını ortadan kaldırarak, genellikle ekonomik yönden zor durumda olan çiftçilere destek olabilir,
 • Doğanın ve biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Ne Yapabilirsiniz?

Yedikleriniz ve sevdiklerinize yedirdikleriniz konusunda duyarlı ve bilinçli seçimler yapmak istiyorsanız, yapabileceğiniz şeyler var.

Elbette birçok kişi zaten çok önemli şeyler yapıyor. Kimileri kendilerini ve çevrelerini bilgilendiriyor: Endüstriyel gıdaların (marketlerden edindiğimiz bitkisel ve hayvansal ürünlerin çoğu) insan sağlığına olası zararları, bunların üretiminin doğada yarattığı tahribat ve sürecin toplumsal boyutu hakkında, korkutucu ama gerçek bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz. Bir grup insan yıllardır bu konuda farkındalık oluşturmak için uğraşıyor, toplantılar, seminerler düzenliyor, politik düzlemde çalışmalar yapıyor.

Bunların hepsi gerekli, ancak yeterli değil! Gerçek değişim ancak yaşam pratiklerimizi değiştirmemizle mümkün olacaktır. büyük çoğunlukla ‘sahte’ olan, pek çoğunda zirai ilaç ve hormon kalıntıları, bazılaarında da GDO riski olan “endüstriyel ürünleri” satın alıp tüketmeye ve bu konularda sadece konuşmaya devam ettiğimiz sürece, zihinlerimizi ve enerjimizi boşuna tüketmiş olacağız! Sahte ve kimi zaman düpedüz zehirli  gıdaları yemeye, yedirmeye de devam edeceğiz.

Sahte gıdalara olan bağımlılığımızı belki hemen ortadan kaldıramayız, ancak bir yerden başlayabiliriz:

 • Doğal ürünlerin önünüze gelmesini beklemeyin. Bunları aktif bir şekilde arayın, bulun ve edinin. Siz talep etmedikçe, erişmek için mücadele etmedikçe kimse doğal gıdaları önünüze getirip sunmayacaktır.
 • Bölgenizde örgütlenmiş olan doğal besin erişim gruplarından birine katılın, yoksa oluşturulmasında etkin rol alın. Bu grupların bir listesini Bilinçli Eko-Tüketici Grupları sayfasında bulabilirsiniz. Böylece güvenilir çiftçilerden toplu siparişler yapabilir, gerektiğinde çiftliklere ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu sitede yer alan ya da başka şekilde haberdar olduğunuz bilinçli çiftçilerle birebir temas kurun. En uygun teslim seçeneklerini birlikte belirleyerek onlardan ürün temin edin.
 • Çiftçilerle üretim öncesinde anlaşmalar yapın. Kendinizin, ailenizin, işyerinizin (restoran, yuva, anaokulu vb.) sezonluk ihtiyaçlarının belirleyip, bir veya daha fazla çiftçi ile birlikte hareket edin. Böylece hem ihtiyaç duyduğunuz  ürünlere erişiminizi güvence altına alır, hem de çiftçilerin üretirken kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Elinizden geldiğince kendi sebzelerinizi üretin. Bir pencere önü, bir balkon, bir bahçe, küçük ölçekte de olsa ailenizin ihtiyacını karşılayacak kadar yiyecek üretmenize olanak verecektir.
 • Hazır yiyecekler satın almak yerine yemeklerinizi olabildiğince kendiniz hazırlayın. Un, şeker, pekmez, yağ, vs. gibi temel malzemelerin mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı olanlarını tercih edin.
 • Doğal (organik, ekolojik ya da güvenilir) ürünlere erişimde belirli bir maliyet artışını göze alın. Önceliklerinizi belirleyin ve bazılarını değiştirmeye hazır olun.
Reklamlar

1 Response to Bilinçli Tüketici Olmak

 1. Nuran Boz dedi ki:

  Spariş nasıl verebilirim Kapıda ödeme var mı?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s